top of page

Roman Piechocki

Pracownia Witraży Vit-Rom

Pracownię witraży prowadzę od 1992 roku. Założenie firmy było ukoronowaniem pasji do sztuki w szkle, jak również efektem długoletniego kształcenia i zdobywania doświadczenia w tym artystycznym rzemiośle. Mam ponad trzydziestoletni staż w zawodzie i tytuł mistrzowski. Swoje umiejętności przekazuję córce, która ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pracą magisterską na temat witraży Józefa Mehoffera.

Już od trzech kadencji jestem przewodniczącym komisji egzaminacyjnej w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu.

 

Przeprowadzam renowacje witraży, projektuję nowe z wykorzystaniem wszystkich dostępnych technik witrażowych. Wykonuję autorskie wzory z elementów fazowanych. Dysponuję specjalistycznymi urządzeniami szlifierskimi. Ręcznie fazuję nawet niezwykle skomplikowane kształty bezbarwnych i kolorowych elementów. Poprzez właściwości rozpraszania  światła tzw. "bevele", podobnie jak pryzmaty, tworzą niesamowite efekty wizualne.

Stosuję też fusing, czyli stapianie szkieł, który dalej poddaję artystycznej obróbce, na przykład szlifowaniu, scallopingu czy piaskowaniu.

 

Jestem otwarty na nietypowe prace w szkle i gwarantuję najwyższą jakość wykonania.

 

Poprzez współpracę z projektantami, ale też firmami stolarskimi (m.in Pozbud, Kucz, Doors) czy producentami szyb zespolonych (Insoglas, Vitroterm) oferuję kompleksową usługę.

 

 

bottom of page